keshvari
05 فروردین 1402 - 16:15

هواشناسی استان سمنان هشدار زرد صادر کرد؛ احتمال آبگرفتگی معابر وجود دارد

مدیرکل هواشناسی استان سمنان ضمن اعلام هشدار زرد برای این استان گفت: احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن سیلاب وجود دارد.

ایرج مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: با توجه به ورود یک سامانه بارشی به آسمان استان سمنان، فعالیت این سامانه از فردا آغاز و تا اواخر وقت روز هشتم فروردین ماه ادامه دارد.

وی با اشاره به نوع مخاطره فعالیت این سامانه بارشی که منجر به صدور هشدار زرد هواشناسی شده است عنوان کرد: بارش باران و رگبار برای غالب نقاط این استان پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان احتمال وقوع تگرگ در نقاط مستعد استان سمنان بر اثر فعالیت این سامانه بارشی دور از انتظار نیست.

مصطفوی با بیان اینکه بارش باران و برف برای نقاط سردسیر و ارتفاعات و کوهستانی وجود دارد تصریح کرد: رگبار و رد و برق برای غالب نقاط استان سمنان پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه وزش باد شدید و گرد و خاک برای غالب نقاط استان سمنان به ویژه در نقاط ظهر و شب پیش‌بینی می‌شود افزود: کاهش نسبی دمای هوا و وزش شدید باد در بیشتر نقاط استان سمنان از دیگر مخاطرات فعالیت سامانه بارشی جدید در این استان خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان به اثرات مخاطرات این سامانه بارشی در استان سمنان اشاره و خاطرنشان کرد: لغزندگی محورهای مواصلاتی استان سمنان و به دنبال آن اختلال در تردد خودروها در این محورها یکی از شرایطی است که به دنبال فعالیت این سامانه بارشی در استان سمنان انتظار آن می‌رود.

مصطفوی خاطرنشان کرد: مه‌آلودگی و کاهش دید، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب و سیلاب نقطه‌ای و ورود خسارت ناشی از باد بسیار محتمل خواهد بود.

وی بر لزوم احتیاط و رعایت سرعت مطمئنه در جاده‌ها از سوی رانندگان در شرایط لغزندگی محورهای مواصلاتی تأکید کرد.

مدیر کل هواشناسی استان سمنان گفت: کنترل و لایروبی شبکه آب‌راه‌های استان سمنان، و لایروبی جوی‌ها و آبراه‌های شهری باید در دستور کار قرار گیرد و با اجرای این مهم می‌توانیم شاهد کاهش اثرات مخاطرات این سامانه بارشی باشیم.

مصطفوی خاطرنشان کرد: لغزندگی محورها، احتمال اختلال در تردد محورهای استان به ویژه در نواحی شمالی، مه‌آلودگی، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن رواناب و سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال خسارت ناشی از تگرگ و احتمال خسارات ناشی از باد برخی از اثرات مخاطره این سامانه بارشی است.

وی بر ضرورت کنترل و لایروبی به شبکه آبراه‌های استان و لایروبی جوی‌ها و آبراه‌ها تأکید کرد و گفت: عدم صعود به ارتفاعات و نواحی کوهستانی عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با بیان اینکه عدم چرای دام‌ها در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود بر ضرورت اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و چادرهای مسافرتی و پوشش گلخانه‌ها تأکید کرد و گفت: عابران پیاده حین عبور از حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال احتیاط کرده و از پارک خودرو در این نقاط پرهیز کنند.

به گزارش تسنیم، هشدار زرد هواشناسی برای آگاهی و اقدام در صورت نیاز صادر شده و به معنی احتمال وجود خسارت گسترده یا خسارت نقطه‌ای است.

انتهای پیام/361/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1109626