keshvari
05 فروردین 1402 - 02:09

کشف آثار احتمالی از دوران مهرپرستی در یک شهر زیرزمینی

در سال گذشته خبرگزاری مهر درباره آثاری از وجود حوضچه‌هایی متعلق به دوران مهرپرستی در دستکند زیرزمینی بوئین میاندشت نوشت و اعلام کرد که تعیین قدمت آن نیازمند بررسی‌های باستان شناسی است.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ بویین میاندشت یکی از شهرستان‌های استان اصفهان، دارای شهر زیرزمینی بزرگی است. این شهر زیرزمینی که زمانی محلی برای مخفی شدن اهالی این شهر از گزند دشمنان بوده؛ تا چهل سال پیش به عنوان آغل دام اهالی استفاده می‌شد و حالا هم می‌توان آثاری از گذشته تا کنون را در دالان‌های آن مشاهده کرد.

این شهر زیرزمینی به دست دوستداران میراث فرهنگی و فعالان گردشگری بویین میاندشت پاکسازی شده تا گردشگران و مردم بتوانند از آن بازدید کنند. در این میان اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز کمک حداقلی به آن کرده است اما آنقدر نبوده که بتوان درهای این مجموعه‌ها را برای همیشه به روی گردشگران باز کرد و تابلوهای راهنما برای آن گذاشت و ورودی مناسبی تعبیه کرد در حالی که چنین ظرفیتی برای این شهر زیرزمینی وجود دارد.

ورودی شهر زیرزمینی

شهر زیرزمینی بوئین میاندشت حالا توسط یکی از دوستداران میراث فرهنگی این شهر نگهداری می‌شود کسی که قصد دارد موزه مردم شناسی این شهر را نیز ایجاد کند. وی که استاد تاریخ نیز هست در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بخشهای مهم شهر سخن گفت و از وجود حوضچه سنگی درون آن خبر داد که با گذشت سال‌ها هنوز سالم مانده است.

غلامحسین صدیقی گفت: این حوضچه احتمالاً مربوط به زمان مهرپرستی است یکی از دلایلی که می‌گویند وجود این حوض آب است. دلیلی نداشته که به چنین حوضی در اینجا شکل و نقش دهند مگر برای آیین‌هایی که برگزار می‌شد. ولی صحبت قطعی درباره زمان آن و کل مجموعه دستکند بوئین میاندشت پس از کاوش‌های باستان شناسی و متخصصان میراث فرهنگی انجام خواهد شد. اتفاقی که هنوز برای این شهر رخ نداده و کمتر باستان شناسی پا در این شهر گذاشته است.

این شهر حدود ۷۰۰ سال قدمت داشته و اکنون می‌توان الحاقات آن را در طول سال‌ها استفاده از آن مشاهده کرد حتی می‌توان رد قفل و درهایی که به هر یک از اتاق‌های این شهر زده شده را دید یا آخورهای دامی که برای آن درست کرده اند و جای پی سوزه‌ای حفر شده داخل دیوارها.

این دستکند بیش از ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع غربی شهر بویین میاندشت با ارتفاع ۶ تا ۲۲ متر زیر زمین ایجاد شده است تا بتواند در مقابل سرمای زیاد این شهرستان و تأمین امنیت مالی و جانی در مقابل هجوم دشمنان محافظی برای مردم باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1108599